ГПД

ГПД

 

Раківська гімназія

2023- 2024 н.р.

 

 

                          

         

 

 

 

Мінькович Євгенія Михайлівна

 

Шпінь Діана Василівна

 

 

    

                 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

   

                                                   

 

 

 

 

 

 

 

         

 

 

 

 

ВІКТОРИНА ”У ЦАРСТВІ ЖИВОЇ ПРИРОДИ”

Мета: формувати в учнів пізнавальний інтерес;поглибити, розширити знання дітей про природу, про вплив поведінки людини на природу; виховувати любов до природи.

Обладнання: Плакат-галявина, кольорові квіточки, назви зупинок, надруковані слова назви тварин у конвертах, ребуси, запис пісні “ Звіробіка”, торбинка із бочечками, сигнальні картки 3-х кольорів.

Хід заняття.

Вихователь:

-  Сьогодні ми зібралися тут на вікторину. Це буде подорож до «Царства живої природи». А щоб не заблукати,ми будемо подорожувати за окремим маршрутом. А що це за зупинки,ви дізнаєтеся у ході подорожі.

(На дошці закріплені назви зупинок: Кмітливих. Винахідливих. Ребуси. Звіробіка. Заморочки із бочки.)

Усі діти групи об’єднані у команди за кольорами: червоний, синій, зелений.

- Відповідати на запитання буде кожна команда по черзі, але інші команди теж обдумують завдання і, якщо знають відповідь, піднімають сигнальну картку. Хто першим підніме картку, той матиме першочергове право відповісти і отримати бал, у тому разі, якщо команда, якій адресувалося питання відповіла невірно. Кожен бал – це квіточка відповідного кольору, яку я “садитиму” на галявину.

 

У команді діти обирають капітана, оратора, сигнальника й писаря.

1. Зупинка “Кмітливих “.

- Відгадайте загадки:

1.  Золотисте ситечко

Покотилось в літечко

Загляда в віконечко

Наче справжнє сонечко. (Соняшник.)

2.  Хто хвіст залишає,

 А від ворога втікає. (Ящірка.)

3.  Швидко скрізь цей птах літає,

Безліч мошок поїдає,

За вікном гніздо будує,

Тільки в них він не зимує. (Ластівка.)

4.  Ой, яка ж вона гарненька,

Пишнохвоста і руденька,

Не звірятко - просто диво,

Невгамовне, пустотливе

Вгору-вниз, на гілку, з гілки.

Хто це буде, діти? (Білка.)

                 

5.  На городі молода

Пишні коси розплела,

І зеленії хустинки

Золоті хова зернинки. (Кукурудза.)

6.  З-під снігу цвіт з’явився,

Прокинувся від сну.

І запросив усіх він

Зустрінути весну.   (Підсніжник.)

7.  Хати не будую,

Не мажу, не квітчу.

На гілці ночую,

Людям роки лічу.  (Зозуля.)

8.       Хто на собі ліс носить? (Олень)

9.       Повзун повзе, на базар голки везе. (Їжак)

 

( кріплення квіточок на “галявину“.)

 

2. Зупинка “Винахідливих”.

- Оберіть у своїй команді самого артистичного і винахідливого представника. Його завданням буде показати за одну хвилину 5 тварин своїй команді за допомогою пантоміми. Одна вгадана тварина -1 бал (одна квіточка на “галявині”).

(Діти обирають конверти із назвами тварин.)

1). Чапля, заєць, пінгвін, мавпа, риба.

2). Їжак, жаба, кенгуру, собака, змія.

3). Лисиця, олень, ведмідь, хом’як, кіт.

- Додатковий бал отримує команда,що впоралася швидше ніж за хвилину.

 

( кріплення квіточок на “галявину“.)

 

3.Зупинка “ Ребуси“. Кожна команда отримує по 3 ребуси, розгадує їх і сигналізує карткою про готовність. За один правильно розгаданий ребус -1бал. Представники команд по черзі демонструють розгадані ребуси.(Додаток.)

( кріплення квіточок на “галявину“.)

  1. Зупинка “Звіробіка”.

Фізкультхвилинка з музичним супроводом.

5. Зупинка “Заморочки із бочки”.

 Діти, ви довели, що багато чого можете, але ваші знання про природу ми ще перевіримо.

Ця торбинка незвичайна

Зовні вона дуже гарна

У ній є маленькі бочки,

А в тих бочках - заморочки.

 

По одному представнику від кожної команди дістають із торбинки по дві бочечки із завданнями: дати відповідь на питання, або продовжити речення. Про готовність відповідати команди сигналізують картками.

-  Чому не можна шуміти у лісі навесні?

-  Ви побачили гніздо пташки. Як його зберегти?

-  Птахи дуже корисні,бо вони…

-  Коли я піду до лісу,то не буду…

-  У моєї подруги день народження. Вона дуже любить конвалії. Я подарую їй…

-  У лісі ти знайшов поляну з грибами. Мабуть, вони отруйні. Треба … . Чому?

6.Зупинка ”Всезнайки”.

- На столах кожної команди по 4 чистих аркуші. Треба записати на них відповіді до наступних завдань і показати запис по команді. Бали отримають усі команди, які напишуть правильні відповіді.

· Це могутній хижий птах. Розмах його крил становить 2 м. В Україні зустрічається лише в Карпатах. Живиться дрібними тваринами і птахами, на яких  спритно полює. (Орел-беркут.)

· Птах досить великий, маса деяких особин досягає 15кг. Його називають провісником весни за приємний голос, що він подає, повертаючись із теплих країв. Відлітають ці птахи – ключем. (Журавель, лелека.)

· Тварина-савець чудово пристосувалася до життя серед морських просторів. Тіло обтічне, торпедовидне. Мордочка видовжена, голова плавно переходить у тулуб. Шкіра еластична, гладенька. Тварина відновлює і вловлює звукові сигнали. В Україні зустрічається у Чорному морі. (Дельфін.)

· Це найбільший за розмірами дикий звір в Україні. Довжина його тіла-3м, висота - 2м, маса - до 1000кг.Голова велика з короткими рогами. Тіло вкрите шерстю. (Зубр.)

Після демонстрації написів на дошку вивішуються фото тварин.

-Діти, що вам відомо про цих тварин?(Відповіді дітей.)

- Що їх об’єднує? (Вони занесені до Червоної книги України.) - Що це за книга?  (Демонстрація книги.)

- Це книга незвичайна. Вона ніби звертається до людей зі словами: “Зупиніться! Подумайте, що виробите і до чого це призведе! “ Вона ніби попереджає кожного, хто візьме її до рук, що необхідно звернути увагу на ті види, які занесені до неї. Вони не можуть зберегтися і вижити без захисту з боку людини.

- Отож, закінчився останній конкурс. Журі оголошує за нього бали. (На “галявину” чіпляється відповідна кількість квіточок.)

- Підрахувуємо загальну кількість балів за вікторину. 

Підсумок вікторини

Яка гарна і заквітчана наша “галявина”! Ви довели, щознаєте і любите природу. Природа чарує нас своєю красою. Вона викликає радість, здивування, а іноді смуток. Природа дарує нам продукти харчування, допомагає зміцнити здоров’я. Людина - частина природи. Природа потребує нашого піклування. Берегти природу – значить берегти життя.

Все на землі нам треба берегти  

І птаха, й звіра, і оту тваринку.

Не чванься тим, що цар природи ти,

Бо врешті, ти лише її частинка.

Йтиму садом, полем, а чи лугом,

Буду я природі вірним другом.

Не столочу навіть і трави,

 Я скажу їй: зеленій, живи!

Коли лісом буду я іти.

Теж посію зерна доброти.

Побажаю дереву і пташці,

Щоб віки жили у мирі й щасті.

                                                   С. Жупанин  

Виховний захід "Зустрічаємо зиму"

 

МЕТА:     створити у дітей емоційний настрій, внести гру, романтику в

                  повсякденне життя; виявити творчі інтереси, захоплення дітей,

                  розвивати бажання отримувати нові знання, вміння, навички;

                 вчити дітей діяти в коллективі, підтримувати і направляти потяг

                 дітей до рухливих ігор, спортивних змагань; виховувати

                 ініціативність, любов до знань,  спорту.

 

ФОРМИ РОБОТИ:   групова, колективна, індивідуальна.

 

ІНТЕРАКТИВНІ МЕТОДИ:   метод «Мікрофону»; інтелектуальні,

                                                   дидактичні, рухливі ігри; декламування.

 

ОБЛАДНАННЯ:   зимові ілюстрації, мікрофон, повітряні кульки, свисток,

                               ложки, грамзапис, призи для переможців,горох, дві

                               пляшки, два віника, два стільця, паперові сніжинки з

                               загадками.

 

ПОПЕРЕДНЯ РОБОТА:  розучування пісні «Дід Мороз».

 

                                              ХІД   ЗАНЯТТЯ:

 

Вихователь:   Добрий вечір! Яка гарна  фраза!

                        Вона всіх нас єднає відразу.

                        Після дня трудового цілком до речі,

                        щоб був у нас дійсно чудовий вечір!

                        Упоравшись з ділом, хіба не варто

                        зустрітися з піснею, грою та жартом?

                                                                                                Острогляд І.С.

1 учень:   Зима прийшла. Холодними руками

                 скувала ріки і ставки,

                 заслала ниви килимами,

                 до сіл засипала стежки.

                                                                 О. Олесь.

2 учень:   Ось і зимонька прийшла,

                білий килим скрізь простлала.

                Дітвора по двору біга –

                випало багато снігу.

                                                                  М. Іванов.

3 учень:   Сніг кружляє і кружляє,

                 пухом білим все вкриває.

                 Я ж замети розкидаю

                 і доріжки прокладаю.

                                                                  Т. Кржемінська.

4 учень:   Біле-біле все навколо,

                ясне й чисте, як ніколи!

                Мов пухнаста ковдра, ліг

                скрізь на землю білий сніг.

                                                                    К. Перелісна.

5 учень:   З неба падають сніжинки

                на дерева, на будинки,

                на майдани, на садки,

                на ялинки, на дубки.

                                                                     К. Перелісна.

6 учень:   Сипле, сипле, сипле сніг...

                 Мов метелики сріблясті,

                 ті сніжинки білі, чисті

                 тихо стеляться до ніг.

                                                                     М. Підгірянка.

7 учень:   Сніг біленький, наче вата,

                 на горі, на горі.

                 Захотілось на санчатах

                 покататись дітворі.

                                                                     Л. Савчук.

8 учень:   Діти раді, веселяться,

                з гірочок на санках мчаться,

                ліплять бабу, в сніжки грають,

                зиму весело стрічають.

                                                                     М. Іванов.

9 учень:   Ой, зима, зима, зима!

                Веселіш пори нема!

                Гірка, сани, гомін, сміх,

                синій  вечір, білий сніг.

                Дітлахи на ковзанах –

                скільки радості в очах!

                                                                     П. Бровка.

 

10 учень:   Причепився Морозенко

                   та й щипає помаленьку:

                   ручки, ніжки вже щемлять,

                   щічки з холоду горять.

                                                                     К. Перелісна.

 

Вихователь:   - Ну що, діти, здогадались, про яку пору року буде йти мова на

                        нашому занятті? Давайте привітаємо зиму піснею.

                (Виконується пісня «Дід Мороз»).

 

 

- А зараз розгадаємо загадки, які пропонують нам сніжинки-веселинки:

      (Загадки надруковані на сніжинках з паперу. Діти по черзі їх читають.)

 

  1. Стало біло навкруги -

я розтрушую сніги,

наганяю холоди,

води сковую в льоди.

В дружбі з дітьми я всіма.

Здогадались? Я - ........                           (зима.)

 

  1. Малювать на шибках вміє,

обсипає сніговієм,

розстеляє всюди лід

ось вже кілька тисяч літ.

Знаєте, що то за дід?                              (Мороз.) 

 

  1. Що то за мара?

У дворі стоїть вона.

З мітлою господиня

красива, снігова.

Очі – вуглинки, носик – морквинка,

шапка з відра. Хто ж вона така?            (Снігова баба.)

    

  1. Струнка красуня лісова

узимку творить нам дива.

Її чекають всі малята,

бо з нею в дім приходить свято.            (Ялинка.)

 

  1. Без сокири і дрючків

ставить міст через річки.                        (Мороз.)

 

  1. Що за диво? Все село

білим пухом занесло.

Дива зовсім тут нема:

це в село прийшла ......                          (зима.)

 

  1. Я падаю на ваші хати,

я білий-білий, волохатий,

я прилипаю вам до ніг

і  називаюсь просто.......                         (сніг.)

 

  1. Зроду рук своїх не має,

а узори вишиває.                                    (Мороз.)

 

  1. Шумить, гуде

і все горою йде.                                       (Завірюха.)

 

  1.   Звідки не кинь – не розіб’ється,

  а  кинь на воду – розпливеться.                    (Сніжинка.)

 

      11.  Біла морква зимою росте.                              (Бурулька.)

 

  1.   Що приходить тихо,

  а   відходить з шумом?                                    (Сніг.)

 

Вихователь:  -  Молодці, діти!  Ви гарно впорались із завданням – відгадали

                всі загадки. Тому зараз пропоную вам пограти в гру.

 

                                           Гра  «Заборонений рух».

        Вихователь послідовно  подає команди: «вухо», «ніс» і т.д.  Діти

повинні  показати рукою те, що чують. А вихователь навмисно показує не те,

що каже. Завдання дітей – виконувати те, що говорять, а не те, що показують.

 

                                          Гра   «Біжи обережно»

Вихователь:   Для слідуючої гри потрібно двоє бажаючих.

Двом дітям дають в руки ложки, в них кладуть тенісні кульки. Слід оббігти

кругом столу, не  впустивши кульку. (Повторюється 4-5 разів з різними

гравцями.) Переможцям вручається приз.

 

                                          Гра  «Горох у пляшку».

       Потрібно двоє бажаючих. Діти вкидають у пляшку по 10 горошин.

Хто швидше вкине?

                                          Гра «Найуважніший».

     Вибираються 8-10 чоловік. Учасники гри утворюють напівколо. Визначають ведучого.  Ведучий повинен запам’ятати розташування учасників гри. Потім ведучий відвертається. В цей час гравці міняються місцями. Ведучий має сказати, як стояли його товариші на початку гри. На місці ведучого мають побувати всі гравці. Всі, хто не помилився, вважаються переможцями.

                                     Гра  «Що буває взимку?»

        Якщо таке буває взимку, плескаємо в долоні. Хто найуважніший?

•  квітнуть квіти;

•  падає сніг;

•  опадає листя;

•  у  лісі ростуть гриби;

•  іній на деревах;

•  у  річках купаються люди;

•  сонце гріє;

•  тане сніг;

•  діти катаються на ковзанах;

•  бджоли збирають з квітів пилок;

•  замерзла вода на річках;

•  біжать струмочки;

•  зеленіють дерева;

•  ожеледиця;

•  іде дощ;

•  завірюха;

•  град;

•  дує сильний вітер.

                                       Гра  «Впіймай посох».

             Граючі стають у коло. Ведучий розраховує їх за номерами. У нього палка – посох. Ведучий ставить один його кінець на долівку, а другий підтримує рукою. Потім він голосно називає будь – який номер та відпускає посох. Гравець під названим номером повинен спіймати посох, поки він не впав додолу.

                                       Гра  «Замети кульку».

              Вибирають двох гравців. Вони одночасно віником «замітають»  кульку до кеглі, навколо неї і назад. Хто перший?

 

                                      Гра  «Гуси».

          Вибрати двох гравців. Під веселу музику учасники навприсядки  проходять вказану відстань. Хто швидше?

 

                                            Рефлексія:

Вихователь:

         -   Про яку пору року йшлося на нашому занятті?

- Які ігри вам сподобались найбільше?

- Про що розгадували загадки?

- Які вірші запам’яталися?

- Хто, на ваш погляд, був найактивнішим?

 

Вихователь:   Ось і закінчився вечір. Так мовим, до речі,

                        що вже розлучатися час.

                        Та ви не зітхайте, нас в гості чекайте,

                        бо нам ще стрічатись не раз!

                                                                        Острогляд І.С.

 

Додаток:

                            Пісня «Дід Мороз».

 

  1. Хто ступає на поріг? – Дід Мороз!

Не обтрушуючи ніг -  Дід Мороз!

Хто несе веселий сніг? – Дід Мороз!

Розсипаючи на всіх – Дід Мороз!

 

     Приспів:

           У нього біла борода,

           а за плечима  клунок.

           А що в торбинці – відгадай!

           Малятам подарунок!

 

  1. Для дорослих і малих – Дід Мороз!

Подарунки приберіг – Дід Мороз!

А прикрашеній сосні – Дід Мороз!

Даруватиме пісні – Дід Мороз!

 

 

  Тема: Ми діти твої, Україно!

Мета: виховувати почуття патріотизму, любові до рідного краю, пошану до свого  народу, бажання приносити користь своїй країні; розвивати громадянську свідомість, пізнавальні інтереси.

Обладнання:презентація,ролик «Рослинні символи України»,  стенд «Державні символи України», вишиванки, вишиті рушники, птахи-символи країни, звукозаписи.

Хід заняття

І. Організаційний момент

ІІ. Повідомлення теми і мети заняття

  1.Легенда.

 Сьогодні ми поговоримо про чарівну землю, багату і щедру, співочу, красиву, прекрасніщої від якої немає у світі.

   Почну з легенди про винекнення української землі.

 

   Багато планет, різних і таких не схожих одна на одну, породив наш Творець. Та всі вони були мертві. Але якось набрав Творець пригощу родючих грунтів і голубих вод та кинув чудодійний дар на планету, що пролітала поблизу. За мить та планета ожила і заграла всіма барвами.

   Минуло багато часу, і вирішив Творець провідати ту планету. Дістав із Божої скрині мішок і склав у нього весь свій скарб: золото і срібло, діаманти й кришталь, руду і сіль, вугілля і граніт... Кинув свій мішок у напрямку живої планети, яку щойно назвав  Землею.

   Раптом мішок зі скарбом розв`язався, і почали висипатися з нього Божі дари на планету. А найбільше  їх потрапило на словянську землю. Минули тисячі років. Якось зібрався Творець поглянути на цю маленьку планету. Облетів довкола неї й побачив дивовижний куточок, кращого від якого не було на всій цій Землі. І вигукнув Господь:- Це справжній рай!

   Ступив на казкову землю, яка так припала йому до душі, і назвав її Україною. Адже у цій назві було слово «рай».

   Наша Україна – райська земля безмежних степів, неозорих ланів, прадавніх таємничих лісів. Це земля славних предків,які залишили нам священні звичаї та прекрасні поетичні традиції, безцінні дари – слово і пісню.

  

      2. Наша держава – одна з найбільших країн у Європі. Щасливі ми, що народилися і живемо в Україні. Тут жили наші прадіди, живуть батьки, тут корінь українського народу. Україна – це наша історія. Бо поки ми пам’ятаємо історію свого народу, ми існуємо, як нація. Від розуміння і любові кожного з нас залежатиме, яким буде майбутнє України.

ІІІ. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу

  1. Незакінчене речення  «Для мене Україна- це ..»

   ( Україна – це рідний дім, рідне село, мелодійна, ніжна мова, вишиванки, верба і калина.)

А і справді Україна- це рідна мова, дім де народилися, рідна земля, звичаї, традиції. Коли об`єднати всі ці поняття, вийде наша велика Батьківщина.

 

  1.  Робота в групах. Давайте дізнаємось, як нас вчить народна мудрість. Складіть прислів`я із розсипанки слів та поясніть їх зміст.
  • калина,України, нема, і, Без, верби. (Без верби і калини нема України.)
  • земля, в , жмені, і, Рідна, мила. (Рідна земля і в жмені мила.)
  • умій, мати, Батьківщина-, неї, постояти, за. (Батьківщина- мати, умій за неї постояти.)
  • без, як, Батьківщини-, Людина, без, пісні, соловей. (Людина без Батьківщини – як соловей без пісні.)
  • мила, Кожному, сторона рідна.

 (Кожному мила рідна сторона.)

  1. Розповідь про Київ.

   Коли ми говоримо про нашу державу Україну, ми не можемо не згадати про нашу столицю — Київ.

КИЇВ
Київ — місто історичне, 
Йому вже багато літ!
 А воно красиве, вічне, 
Серед зелені і квіт.
З нього почалась держава 
У прадавні ще часи, 
В ньому наша міць і слава, 
В ньому предків голоси!

Київ-найдавніше місто східних слов`ян, столиця Київської Русі(ІХ-ХІІІ ст.). Літописці називали його «матір`ю міст руських», «окрасою світу». Найдавніші відомості про походження назви міста знаходимо в «Повісті минулих літ»(1113р.). (розповідь про Кия, Щека,Хорива та сестру Либідь)
   Тривалий час історики вірили літописній розповіді про осадження Києва. Проте копітке вивчення Несторового літопису дали змогу зробити висновок: ця розповідь істинна, а не легендарна у своїй основі.
  Розташований на півночі України, по обидва боки Дніпра,загальна площа – 827 кв. м., простягається з півночі на південь на 42 км, а з заходу на схід    на 43 км, витягнутий уздовж Дніпра більш як на 20 км,  заснований понад півтори тисячі років.

 

Місто Київ – це столиця,

Древня і квітуча.

Він розкинувся велично

На Дніпрових кручах.

Київ наш — це оспівані каштани 
  України гордість і краса.
  Молодій, красуйся променисто, 
  Височій, зростай під небеса. 
 

2.  Найбільша річка України – Дніпро

Шляхи Дніпра немалі: починається він з болота в російській землі, тече між густих білоруських лісів, крізь всю широчінь українських степів і потім у Чорне море впадає. Протяжність Дніпра -2201 км, по Україні – 1050 км.

     Походження назви річки до цього часу не з`ясоване. Встановлено лише,що перша частина назви походить від слова «Дана»,»Дна», «Дон», що означає «річка». Другу частину назви виводять від санскритськогослова apris, що значить “західний». Отже, слово «Дніпро» нібито значить «Західна річка».

Дніпро – не тільки головна водна артерія України. З ним пов`язано багато історичних подій.

  1.    Україна – незалежна держава

Держава – це дім, у якому живе народ. Вона складається із 24-х областей та Автономної Республіки Крим.

Україна – одна із найбільших європейських держав. Її площа дорівнює 604 тис. Кв. Км. На її території нині проживає понад 110 національностей. Числьність населення України становить близько 46 мільйонів чоловік.

Різні в світі є країни,

Різні люди є у світі,

Різні гори і долини,

Різні трави, різні квіти.

Та одна лише країна,

Найрідніша нам усім,-

То чудова Україна,

Наш гостинний любий дім.

 

24 серпня 1991 року прийнято Акт проголошення  незалежності України, за яким Україна є самостійною демократичною державою.

 

  1.      «Державнi символи України».

— Кожна країна свiту обов’язково повинна мати свої три символи.

 (Символ — це умовне позначення якогось предмета, поняття чи явища.)

Наша Україна токож має свою символіку. Україна також має свої символи.

 Виборовши волю, Україна має тепер свої державні символи: герб, прапор, гімн, - які уособляють її історію, її сутність.

 

Державний прапор України

 

  • Державний Прапор України затверджено Постановою Верховної Ради України від 28 січня 1992 року. У серпні 2004 року Президент Л. Кучма підписав Указ про встановлення Дня Державного Прапора України, який святкується щорічно 23 серпня.
  • Нині національний прапор України має синій і жовтий кольори.
  • Жовтий колір – це колір пшеничної ниви, колір зерна, хліба, що дарує життя всьому сущому на землі. Колір сонця, без лагідних променів якого не дозрів би, не колосився б життєдайний хліб.

 

  • Блакитний, синій – колір ясного, чистого, мирного неба, де живе – розкошує, приносячи радість усім, жовтогаряче сонце! А без матері – води не заколосився б  хліб. Отже, колір води.
  • Синє небо над золотою нивою – ось який прекрасний зміст вкладає у національні кольори кожен українець.
  • До прапора виявляють пошану, схиляючи голову чи вклоняючись, а часом і стають на одне коліно.  Військові віддають прапорові честь.

 

               Наш прапор

Небеса блакитні сяють з глибини,

А пшеничні й житні мерехтять лани.

Образ цей не зблідне, хоч минуть жнива,

Це знамено рідне – злото й синява.

Прапор наш, як літо, в сонці майорить –

По долині жито, по горі блакить.

 

Державний Герб України

  •  Герб – це офіційна емблема держави, що зображується на грошових знаках, печатках, на офіційних вивісках державних установ, навчальних закладів.
  • Герб означає в перекладі з німецької “спадщина”.
  • Герб нашої держави – тризуб – має глибоке історичне коріння, належить до часів князювання в Києві Володимира Великого (980-1015р.)
  • Сучасний Герб України символізує ту ж трійцю життєтворчих енергій, що і хрест, - мудрість, знання і любов, які виходять із одного джерела.

      Наш герб – тризуб,

      Це воля, слава й сила;

      Наш герб – тризуб.

    Неволя нас косила,

    Та ми зросли, ми, є,

    Ми завжди будем,

     Добро і пісню

     Несемо ми людям.

 

 Державний гімн України

Ще один державний символ – це гімн України. Чи знаєте ви, що слова національного гімну «Ще не вмерла Україна» написав відомий український поет, фольклорист, етнограф Повло Чубинський 1863 року? Музику написав західноукраїнський композитор Михайло Вербицький.

   Гімн – це урочиста пісня, виконання якої пов'язане зі святковими урочистостями, офіційними державними заходами, військовими парадами.

Слова палкі, мелодія врочиста, -

Державний Гімн ми знаємо усі.

Для кожного села, містечка, міста –

Це клич один з мільйонів голосів.

Це наша клятва, заповідь священна,

Хай чують друзі й вороги,

Що Україна вічна, незнищенна,

Від неї лине світло навкруги.        

 

Конституція – Основний Закон держави.

   Конституція – це Основний Закон держави.

 Нова Конституція України була прийнята 28 червня 1996 року. Від того часу цей день – державне свято нашої країни.

  Конституція України складається з п'ятнадцяти розділів та 161 статті.

  Гарантом виконання Конституції, є діючий Президент України – П.О.Порошенко, він є п`ятим президентом незалежної держави.

У кожного народу є своя мова. Вона для нього найрідніша. В Конституції  України написано: «Державною мовою України є українська мова».

 

  1.     Рослини-символи

 До рослинних символів відноситься верба, дуб, тополя, калина, мальва, барвінок, чорнобривці, любисток тощо. З рослин дівчата плели віночки, і кожна квітка в них щось символізувала.

Деревій – нескореність,

Ромашка – доброту і ніжність,

Калина – красу та дівочу вроду,

Барвінок – життя,

Любисток – людська відданість,

Чорнобривці – вроду,

Безсмертник – довголіття,

Незабудка – пам’ять,

Ружа – любов.

Рослинні- символи оспівані в українських піснях. Пропоную переглянути ролик «Рослинні символи України»

 

  1. Тварини символи України.

 

До тварин-символів українського народу належать: лелека, ластівка, зозуля, соловейко, півень, бджола, їжак, корова, кінь, коза…

 

     Улюбленим птахом є лелека. Його назвали на честь божества добра і кохання - Леля. Ну, а як відомо - від кохання народжуються діти. От і приносить їх у наші домівки лелека, тобто він є символом народження.

    З особливою симпатією ставляться в народі до лелеки, який       є своєрідним оберегом України.Це символ відродження Української Нації. Лелека, відлітаючи у вирій, завжди повертається до рідної   домівки.

 

         Журавель - названий «Божою птицею» або «птахом Сонця».   Журавлині відльоти у вирій особливі. Коли люди бачать весняний   журавлиний ключ, то кажуть, що це не журавлі, а «веселики»  летять.

 

     Зозуля – символ весни. Вона має віщий дар – «кукує» людині літа.  Може бути передвісником  доброго чи поганого врожаю: коли закує на голе дерево - бути голодному літу, а якщо дерево вже розпуститься - то чекай доброго врожаю. Вперше почувши зозулю навесні,  треба мати в кишені гроші, то будеш при грошах цілий рік. Зозуля у вирій  повинна відлетіти раніше, щоб відкрити його для інших птахів. Тому не встигає вона  висидіти пташенят і підкидає яйця  в чужі гніздечка, а останньою звідти повертається.   Та як би там не було, про зозулю в Україні ніхто  ніколи не говорив погано.

 

     Ластівка - символ весни і відродження, добра і щастя. Вона - Божа пташка, а тому, вбити її - великий гріх; зруйнувати гніздо - накликати на себе велику біду. Благословенний той дім, на якому поселиться ластівчина сім'я.

 

     Соловейко - Свята і вільна Божа пташка, співець добра і кохання, символ весни і волі, високого натхнення і неперевершеного таланту. Виконати свою роботу так, як виконує свою соловейко, не здатен жоден інший птах: соловейко — найдосконаліший співочий талант пташиного світу. Навіть люди рівняються на нього, тому і кажуть про талановитого співака: «Співає, як соловейко!».

 Він - передвісник справжньої весни в лісах та гаях, але тільки тоді розпочинає оспівувати весну, коли нап'ється води з березового листя, і співає доти, поки не перецвітуть сади. Обсипається цвіт - поступово стихає солов'їний спів.

 

     Кінь - символ енергії й сили, пристрастей та інстинктів, а також вірності і відданості в праці, в щоденних турботах. Коні були помічниками богів, воїнів і головне хліборобів. 

 

  1. Український національний одяг.  

      У кожного народу є свій національний одяг. Традиційний одяг укр. чоловіків-вишиванка, шаровари, пояс. Укр. дівчата носили віночки - символ життя, долі, символ дівоцтва.

Вважалося, що квіти віночка лікують від головного болю, заспокоюють серце. Кожна стрічка також мала своє значення.

 

     Гордістю кожної оселі був вишитий рушник. Від сивої давнини і до наших днів і у радості, і в горі рушник був незмінною частиною нашого добробуту. Рушники висіли скрізь — на вікнах, на образах. Без рушника не обходилася жодна подія у людському житті. По всій Україні поширений звичай перев'язувати рушниками сватів у разі згоди дівчини на одруження. А коли син вирушав у далеку дорогу, мати дарувала йому рушник, як оберіг від лиха і бажала, щоб рушником йому стелилася дорога в житті.

 

  1.   Українські діячі науки, культури, мистецтва.

   Працюючи над проектом « Славетні українці» ми звернули увагу на людей, які своїм талантом, своєю творчісттю звеличали нашу державу.

Видатні спортсмени  своїми рекордами прославили Україну.

 

  1. Дерево бажань.

   Ми всі хочемо бачити нашу Батьківщину мирною, сильною,багатою, квітучою. Нехай дерево зараз на наших очах оживе від нашої безмежної любові до рідного краю.   На листочках напишіть побажання. ( миру, добра, радості, процвітання, щастя,мудрих людей, доброзичливості, краси, гармонії, спокою, творчих здобутків...)

 

  Люблю тебе, Вітчизно, мила Україно,

  Бо щастя жити ти мені дала.

  Для мене ти одна і рідна, і єдина,

  Я все зроблю, щоб ти завжди цвіла.

  Я бажаю Україні – процвітання!

 

Я приєднуюся до ваших побажань, закінчуючи композицію.

Пісня «Тільки в нас на Україні»

 

Нехай же мирним буде наше небо!

Нехай сміються діти на землі!

Нехай цвіте, як маківка, Вкраїна!

Любов і доброта увійдуть в кожен дім!

 

  1. Гра «Я люблю Україну»
  2. Висновок.

   Сьогодні ми є свідками великих перетворень, що відбуваються в нашій країні. Ми прагнемо одного – спокою, миру та чистого блакитного неба над головою.

Вимайбутнє України. Тож своїми знаннями, працею, здобутками збагачуйте її.  Всі ми зробимо свою Україну сильною, процвітаючою, щасливою і світлою,бо в єдності наша сила,  бо ж  Україна — це ми!


 

Так ми відпочиваємо  на групі продовженого дня

На допомогу учням  

(відеоматеріали до уроків групи продовденого дня)

Джерело

 

 

 

                                                                                                                                                                                      

"Нашук і "Наш пошук і творчість - тобі, Україно!