Психологічний супровід учнів 1 класу

Початок навчання в школі-це складний момент в житті дитини. Це пов`язано з новим типом стосунків з оточенням (дорослими та ровесниками), новим видом діяльності (навчанням),появою нових обов`язків та зміною в режимі. Процес адаптації дитини до навчання в школі залежить від багатьох факторів. Це і загальна готовність дитини до навчання в школі, і стан ії здоров`я, і наявність у дорослих,що працюють з дитиною,знань про психологічні особливості дітей даного віку, та прояви шкільного неблагополуччя. Особливість цього періоду зумовлена також іншими психологічними та особистісними змінами.

Для попередження можливих негативних явищ на цьому етапі,та виявлення труднощів адаптації,психологом проведено спеціальне психологічне дослідження. Метою дослідження було виявлення загальних зон труднощів у адаптації першокласників до навчання в школі,а також дітей,що мають проблеми у поведінці.

Мета дослідження:

Метою дослідження є виявлення загальних зон труднощів у адаптації першокласників до навчання в колі,а також учнів,що відчувають труднощі в освоєнні нового виду діяльності (навчання),мають проблеми з поведінкою,ознаки емоційних розладів через дослідження таких адаптаційних процесів:

- вивчення емоційного фону у ставленні першокласників до школи та характеру  стосунків між учнем та однокласниками

- вивчення виявів тривожності учня в шкільних умовах

- дослідження самооцінки першокласника

- дослідження когнітивної сфери учнів.

Для досягнення поставленої мети була розроблена програма дослідження, яка містить наступні методики:

-визначення емоційного стану учня та його положення у сім`ї (анкета для батьків першокласників);

-виявлення рівня шкільної тривожності та самооцінки учня (методика     дослідження рівня тривожності,шкала самооцінки,проективний малюнок «Я   в школі»);

-дослідження властивостей уваги (методика «Коректурна проба»);

-дослідження процесів пам`яті (методика «Впізнання фігур»);

-дослідження стосунків з колективом (спостереження за класом);

-дослідження стосунків з вчителем (бесіди з вчителем)

Щоб допомогти першокласникам легше пройти період адаптації до навчання в школі,вчителям та батькам важливо знати вікові особливості дітей даної вікової групи,ознаки дезадаптації, індивідуальні особливості дітей,у яких вони наявні. Тому психологом проводиться психологічна просвіта батьків (індивідуальні консультації,участь в батьківських зборах) і вчителів (індивідуальні консультації).